Betonovým květináčům-příšerkám zvoní na Smíchově umíráček

Květináče na Praze 5

Betonové vysoké květináče s nově vysazenými stromy měly zlepšit ovzduší, ve skutečnosti otravují život nejen obyvatelům Prahy 5. Jsou nevzhledné, zabírají místo na chodnících. Ani po přestěhování podle přání obyvatel páté pražské části je skoro nikdo nevnímá pozitivně! Kvůli betonovým květináčům se Praha 5 stala mediálně známou i za hranicemi našeho hlavního města. Na otázky, jak je využít a kam je umístit, padaly často až bizarní nápady a odpovědi. V současnosti se prý ve smíchovských hospodách přijímají sázky na to, zda se stromy v květináčích s jarem zazelenají? Nemusíme se to ale dozvědět, protože betonové „příšerky“ možná zmizí ze smíchovských ulic úplně. Prozradil nám to zastupitel na radnici v Praze 5 Lukáš Herold z ODS.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zazelenají se, nebo nezazelenají?

To ale není podle mne hlavní problém! Hlavní problém vidím v tom, že stále čekáme, zda bude proplacena osmnáctimilionová dotace, která zdůvodňovala existenci betonových květníků a jejich setrvání v ulicích Prahy 5. A jelikož žádost o dotaci na Státní fond životního prostředí odešla v říjnu minulého roku a doposud nemáme žádné stanovisko, tak se obávám, že městská část dostane jen část požadované dotace, nebo nebude proplacena vůbec. Ministerstvo již v minulém roce učinilo rozhodnutí, které může vést k tomu, že dotaci neproplatí vůbec. Městská část totiž porušila zákon, když rozmístila v první variantě květináče do památkové zóny. Praha 5 již dostala od Ministerstva kultury pokutu a z tohoto důvodu s námi zahájilo řízení i Ministerstvo životního prostředí, protože jsme porušili podmínky dotace. Právě tyto okolnosti mne vedou k tvrzení,  že dotace proplacena nebude a že pátá městská část vyhodila 19 milionů za zcela nesmyslný projekt, ze kterého má ostudu nejen v Praze, ale po celé republice.

Takže, co se bude dít dál? Zmizí konečně obří květináče z ulic vaší městské části?

Troufám si tvrdit, že to nikdo neví! Jen to vše stojí další zbytečné peníze, protože podle uzavřené smlouvy stojí například jen údržba těchto květníků zhruba 100 000 korun měsíčně! Navíc se stále množí stížnosti a nové a nové žádosti, přemístit je někam jinam, kde nebudou tolik vadit. Naposledy si takhle stěžovali cyklisté. Jsem přesvědčen, že pokud Praha 5 dotaci nedostane, tak by měly být květníky úplně zlikvidovány. Jakékoliv prodlužování tohoto nesmyslného projektu by byla ještě větší ostuda a především by to stálo další peníze.

Zlikvidování znamená co?

Snad se jich pár využije u nás v Praze 5, pár někde jinde, ale většina z těch 260 květináčů hyzdících naši čtvrť prostě uplatnění nenajde!

A co vám osobně na dnes už na nechvalně slavných květináčích nejvíce vadí?

Jednak je jich strašně moc a jednak vypadají příšerně. Já jsem shodou okolností byl asi před dvěma roky v USA v Chicagu a tam zrovna podobné betonové květníky instalovali. Problém je ale v tom, že nebyly na tyto stromy, ale na květiny, byly výrazně nižší a měly nepravidelné tvary, ne jako naše devítimetrové škatule. Navíc byly umísťovány na širokém bulváru a hned u nich byla vyvedena voda na automatické zalévání. Takovému projektu rozumím, naše betonová obdoba, to je prostě běs!     

Zdroj: ParlamentníListy.cz

Vydáno 4. 4. 2014 11:34

nahoru  ~ MAPA STRÁNEK ~ KONTAKT