Praha 5 má rozpočet, bude letos hospodařit s výdaji 918 milionů, příjde zadlužení

Palec dolů

Praha - Radnice Prahy 5 bude v letošním roce hospodařit s výdaji 918 milionů korun, příjmy očekává ve výši 691 milionů. Schodek dorovná městská část z vlastních prostředků. Rozpočet na svém dnešním jednání schválili zastupitelé Prahy 5, v lednu hospodařila radnice v rozpočtovém provizoriu. Rozpočet kritizovali opoziční zastupitelé, podle jejich názoru městskou část zadluží.

Starosta Prahy 5 Miroslav Zelený (Uzdravme naši politiku) uvedl, že příjmy budou o 109,5 milionu korun vyšší než loni. Podle jeho názoru je rozpočet také letos skromnější. "Když se podíváme na dílčí položky, rozpočet hledal rezervy," shrnul. Zároveň zdůraznil, že radnice u řady investic počítá s tím, že na ně získá peníze z evropských fondů.

Z investičních nákladů půjde nejvíce peněz do projektů v oblasti školství, bude to zhruba 232 milionů. Například do zeleně a ochrany prostředí radnice investuje 69,8 milionu, na bezpečnost půjde 13,7 milionu a na bytové hospodářství 21,5 milionu. V rámci rozpočtu je počítáno také s převodem 40 milionů z loňska, které půjdou na revitalizaci pěších zón a parků na Barrandově.

Z běžných výdajů pak nejvyšší částku dá Praha 5 rovněž do školství - 348,9 milionu korun. Místní správa vyjde na 303,9 milionu korun, zeleň a životní prostředí spolkne 126,7 milionu a na sociální oblast a zdravotnictví půjde 46,6 milionu.

Návrh rozpočtu kritizovali opoziční zastupitelé. Lukáš Herold (ODS) uvedl, že rozpočet je "dramaticky špatný" a deficitní. "Já mám pocit, že po neúspěšné kandidatuře vašeho hnutí v parlamentních volbách jste přikročili k politice 'po nás potopa'," řekl Herold s tím, že rada sestavila téměř miliardový rozpočet v době, kdy "končí privatizace a přijdou hubená léta". Návrh vedení následně označil za snahu "vyluxovat" všechny účty, které radnice má.

Bývalý starosta a opoziční zastupitel Radek Klíma řekl, že rozpočet zadluží městskou část na roky dopředu. "Když si odmyslíme příjmy z privatizace, bude mít městská část co dělat, aby se uživila," řekl.

Zastupitel Milan Macek (KSČM) zase kritizoval řadu dílčích položek rozpočtu a označil jej za "malou domů". "Problém není jen ve velkých číslech, ale i v detailech," řekl. Ve svém proslovu zmínil například zamýšlené vyplacení 23 milionů za konzultační činnosti, vyplácení vysokých náhrad zastupitelům a placení 12 uvolněných zastupitelů. "To vše jsou položky rozpočtu," řekl Macek.

Zelený odmítl, že by rozpočet městskou část celkově zadlužil. "Kolega Klíma zapomněl, že jsem rozpočet sestavoval, i když byl starostou on, a rozpočet má stejná východiska a cíle. Jediný rozdíl je, že této radě se daří čerpat peníze z evropských fondů," řekl Zelený.

Rovněž odmítl, že by rada chtěla brát peníze z účtů. "Vyluxování účtů. Jestli to znamená, že se podařilo navýšit rezervní fond o 300 milionů, tak to je pěkné vyluxování," zareagoval na Heroldovu výtku. Stejně tak nepřijal výtku o výši vyplácených náhrad. "Toto zastupitelstvo si schválilo pravidla pro jejich vyplácení," řekl Zelený.

Zdroj: ceskenoviny.cz

Vydáno 31. 1. 2014 12:31

nahoru  ~ MAPA STRÁNEK ~ KONTAKT