Seriál Skandály z Prahy 5 pokračují. Zastupitel napsal ministryni

Radnice Praha 5

Předseda kontrolního výboru zastupitelstva v Praze 5 Lukáš Herold z ODS píše ministryni pro místní rozvoj Věře Jourové. Radnice Prahy 5 nemá dlouhodobě dobré renomé. Nezávisle na střídajících se starostech zde doslova skandál střídá skandál. Praha 5 je tak kritizována nejen ze strany opozičních zastupitelů, ale i z médií jako žádná jiná radnice v Praze. Dávno pryč je doba bývalého kontroverzního starosty Milana Jančíka a přesto snad každé nové rozhodnutí budí oprávněné emoce a hrozí dalšími problémy.

Ten nejaktuálnější souvisí se snahou o založení komunální akciové společnosti pro účely správy nemovitého majetku a zabezpečování vybraných komunálních služeb, kde by městská část Praha 5 byla 100% vlastníkem. Společnost Komunální služby MČ Praha 5, a. s. má začít fungovat ihned po svém založení postupným přebíráním jednotlivých aktivit ve druhém pololetí tohoto roku a plně funkční má být počínaje rokem 2015, tedy až po skončení funkčního období současného vedení radnice Prahy 5.

Podle zastupitele Prahy 5 za ODS Lukáše Herolda jde o promyšlený způsob, jak vyvést městské zakázky od kontroly zastupitelstva a fakticky následně i rady někam jinam. „Plně zastávám názor primátora a senátora Jaroslava Kubery, který zazněl na sněmu ODS, že komunální politici mají dva hlavní úkoly - nepodnikat a nepřekážet! Tak by to mělo být! Podnikání v rukou zastupitelstva je vždy velmi problematické,“ řekl nám v této souvislosti Lukáš Herold.

Svůj zásadní nesouhlas se založením Komunální společnosti páté pražské městské části nyní podložil i dopisem, kterým se jako předseda kontrolního výboru zastupitelstva v Praze 5 obrací na ministryni Ministerstva pro místní rozvoj Věru Jourovou. V dopise, který máme k dispozici, žádá Lukáš Herold o posouzení snahy vedení radnice v Praze 5 založit komunální akciovou společnost, protože podle něj je se zákonem v rozporu. 

Plánovaná činnost nové akciové společnosti překrývá činnost několika odborů na radnici Prahy 5 a práci několika desítek zaměstnanců a externích dodavatelů. A protože základní kapitál nové společnosti činí 5 milionů, je zcela nepochybné, že tato částka nemůže stačit na pořízení dostatečného technického vybavení a počítá se s tím, že převážná část činností náročných na technické vybavení bude vykonávána prostřednictvím subdodavatelů. V takovém případě by ale podle L. Herolda nebylo možné využít tzv. inhouse výjimku dle ustanovení paragrafu 18 zákona o zadávání zakázek a zadat je bez vyhlášení veřejné soutěže nově zakládané společnosti Komunální služby MČ Praha 5, a. s.

Předseda kontrolního výboru zastupitelstva v Praze 5 Lukáš Herold upozorňuje v dopise i na rozpor, že veškeré činnosti, které by měla obstarávat nově založená komunální společnost, jsou nyní poskytovány společností Centra. Ta vyhrála veřejnou soutěž na zakázku o poskytování těchto služeb v dubnu v roce 2013, a protože smlouva vyprší po čtyřech letech, tedy až v roce 2017, dá se očekávat, že Centra vznese brzy oprávněné požadavky na náhradu ušlého zisku, včetně úhrady újmy na dobré pověsti společnosti Centra, a. s. Jednalo by se tak o vynaložení dalších zbytečných nákladů z rozpočtu městské části Prahy 5, píše Lukáš Herold ministryni Jourové.

Jak jsme zjistili, šlo by o desítky milionů, které by Praha 5 musela vyplatit společnosti Centra za neoprávněné vypovězení smlouvy. Zdá se, že neblahý seriál skandálů se značkou radnice Prahy 5 ukončí až podzimní komunální volby. Lze si jen přát, aby zdejší voliči měli při volbě svých zastupitelů větší štěstí než doposud.  

Zdroj: ParlamentníListy.cz

Vydáno 18. 3. 2014 18:01

nahoru  ~ MAPA STRÁNEK ~ KONTAKT