Talent Prahy 5: Na cestě za lepší politikou

Filharmonie

Politická kultura je u nás pojem natolik neznámý, že jen málokdo dokáže alespoň přibližně tento pojem definovat. Zjednodušeně řečeno, je to opak zbytečně ostrých a často vulgárních debat, jak se politici nejčastěji prezentují před svými voliči.

Čím je blíž televizní kamera, nebo alespoň rozhlasový mikrofon či píšící redaktor, tím vše negativní narůstá na intenzitě. Po pravdě je nutné říci, že to není specifikum českého politického světa, ale běžné v politice od našich hranic na západ i východ. A jak z toho ven?
 
Jednoduše! Zaveďme jinou kulturu do mezilidských vztahů. Tím se budou ¨kultivovat¨ i naši volení zástupci a vzpomenou si na původní smysl politiky. Službu věcem veřejným a především občanům, svým voličům. Jinak platí, jakou kulturu vyznávají voliči, taková je i politika.
 
Význam tohoto zjištění mohli v tom pozitivním směru potvrdit návštěvníci finálového koncertu vážné hudby Talent Prahy 5 v Národním domě na Smíchově. Nad večerem, ale i celou soutěží totiž převzali záštitu zastupitel Prahy 5 za ODS Lukáš Herold a  zástupkyně starosty Prahy Marie Ulrichová-Hakenová bez politické příslušnosti, dcera slavného českého pěvce. Své nadání pro vážnou hudbu zde předvedlo deset nejlepších účastníků a tři hosté, kteří dostali příležitost zahrát si či zazpívat společně s předním domácím orchestrem PKF – Prague Philharmonia (dříve Pražská komorní filharmonie). Orchestr stejně jako mladé sólisty vedl dirigent Leoš Svárovský a celý večer uváděl herec Alfréd Strejček. 
 
Nádhernou atmosféru koncertu v zaplněném sále smíchovského Národního domu si vychutnával každý, především pak duchovní otec ojedinělého projektu Lukáš Herold. „K vážné hudbě mám pozitivní vztah, sám sem se jí i věnoval a mám velkou radost, jaký ohlas měl náš závěrečný koncert. Mezi diváky jste mohli potkat úspěšného houslistu Pavla Šporcla a na jevišti s houslemi teprve pětiletého  Richarda Kollerta, a nebo nejlepší z letošního ročníku Talentu Prahy 5 vynikající klavíristku a gymnazistku Marii Violu Mojzešovou či houslistku Elišku Kukalovou,“ popisuje koncert zastupitel pátého pražského obvodu Lukáš Herold.
 
Posláním  soutěže Talent Prahy 5 je podle organizátorů podporovat mladé hudební talenty a nasměrovat je na cestu hudebníků-profesionálů. Podobné akce mohou ale být i těmi pomyslnými malými krůčky k nápravě české politické kultury.

Vydáno 9. 2. 2014 12:45

nahoru  ~ MAPA STRÁNEK ~ KONTAKT